Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

STACJA KULTURA to przystanek, na którym oswajamy tremę, pracujemy z mikrofonem, panujemy nad wypowiedzią, ruchem i postawą ciała.

Utworzono dnia 16.08.2018, 09:14

13.10.2018 , 11:00 - 20:00


22 września 2018 do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach wjedzie POCIĄG DO MOWY. Należy zabrać ze sobą bagaż podręczny: ciekawość i pociąg do języka ojczystego  Maszynistami będą profesjonaliści, a zatem nie ma mowy o wykolejeniu się. Na stacji końcowej czeka nagroda-sprawny i gotowy aparat wymowy. Już od dziś możesz nabyć bezpłatny bilet do Twoje tożsamości językowej. Pamiętaj: Kiedy mówisz, wiem, gdzie przynależysz.

Projekt POCIĄG DO MOWY to projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach, który ma na celu zainteresowanie uczestników komponentami wpływającymi na poprawną mowę, począwszy od prawidłowego oddychania, poprzez emisję głosu, dykcję, kulturę wypowiedzi, skończywszy na komunikacie językowym, który stanowi prezentację człowieka w kontakcie z innymi ludźmi. Formuła pociągu, z podziałem na stacje-etapy, ma na celu uświadomienie uczestnikom, że prawidłowa mowa to efekt korelacji poszczególnych składowych. Projekt składa się z cyklu warsztatów prowadzonych przez profesjonalistów, podzielonych na poszczególne etapy (dni), zwane STACJAMI. Forma warsztatów zakłada zaangażowanie odbiorcy, zabawę, inspiruje i zachęca do pracy nad mową. Składa się z cyklu warsztatów będących stacjami "pociagu", na których uczestnicy są zobowiązani wysiadać, aby odkryć tajniki języka ojczystego i sczęśliwie dotrzeć do stacji końcowej.
Zajęcia będą prowadzone na czterech różnych poziomach - młodzież z klas VII-VIII, młodzież szkół średnich oraz dorośli; są także zajęcia przeznaczone dla dzieci (szczegóły poniżej).
 
Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych 2018"
 
Program wydarzeń w ramach projektu POCIĄG DO MOWY

STACJA ODDECH - na tej stacji uczestnicy zapoznają się z techniką świadomego oddychania-pranajamą, zwrócimy uwagę na nieprawidłowe wzorce oddechowe, które niekorzystnie wpływają na nasze ciało i umysł. Oddech to życiodajna siła, której nie można lekceważyć, dlatego poświęcimy mu trochę czasu i nauczymy się oddychać.

22 września (sobota) br. w godzinach: 11:00 - 12:00 młodzież z klas VII-VIII;  12:00 - 13:00 młodzież szkoł średnich; 13:00 - 14:00 dorośli

Prowadzący: Małgorzata Kubica - certyfikowany nauczyciel metody lyengara, praktykuje joge od prawie 20 lat, właścicielka Studia Jogi AHIMSA w Żorach. Nieustająco doskonali swoj warsztat u nauczycieli w kraju oraz zagranicą, Swą pasję i doświadczenie dzieli się z licznym gronem współtowarzysz na macie, nie tylko w żorach, lecz także w innych maistach. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i pracy nad sobą.

Na STACJI GłOS poświęcimy uwagę higienie głosu, elimentowaniu złych nawyków oraz ćwiczeniom fonacyjnym oraz walorom estetycznym głosu.

29 września (sobota) br. w godzinach: 10:00 - 11:30 młodzież klas VII-VIII; 11:30 - 13:00 młodzież szkoł średnich; 13:30 - 15:00 dorośli

Prowadzący: Dominika Płonka - trener wokalny, wokalistka, flecistka, pedagog. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, studium realizacji dźwięku w Krakowie. Certyfikowany nauczyciel śpiewu, mentor i członek zarządu ds. Europy w amerykańskim stowarzyszeniu nauczycieli śpiewu International Voice Teachers Of Mix.

Na STACJI DYKCJA przyjrzymy się zjawisku poprawnej artykulacji, poznamy różne ćwiczenia dykcyjne, intonacyjne oraz zatrzymamy się nad tempem swojej mowy i prawidłową akcentacją.

6 października (sobota) br. w godzinach: 10:00 - 11:00 młodzież klas VII-VIII; 11:00 - 12:00 młodzież szkoł średnich;12:00 - 13:00 dorośli

Prowadzący: Malwina Kożurno - znakomita lektorka, w jej wykonaniu można posłuchać miedzy innymi audiobooków z powieściami dla dzieci autorstwa Renaty Piątkowskiej, a także słuchająć Programu III Polskiego Radia. Osoba o doskonalej dykcji i niepowtarzalnym głosie.

SPOTKANIE AUTORSKIE z Joanną Krzyżanek - twórczynią kilkudziesięciu atrakcyjnych wydawnictw dla dzieci, które w sposób przystepny i zabawny przybliżają majmłodszym zawilości nie tylko ojczytej mowy, ale i wymowy

12 października br. (piątek) o godz.10:00 i 12:00

STACJA KULTURA to przystanek, na którym oswajamy tremę, pracujemy z mikrofonem, panujemy nad wypowiedzią, ruchem i postawą ciała.

13 października (sobota) br. w godzinach: 11:00 - 13:00 młodzież klas VII-VIII; 13:30 - 15:30 młodzież szkoł średnich;16:30 - 18:30 dorośli

Prowadzący: Michał Zawadka - Optymista, mówca inspiracyjno-motywacyjny, członek Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Założyciel Mind&Dream, pierwszego i jedynego wydawnictwa w Polsce, ukierunkowanego na rozwój osobisty i społeczny dzieci i młodzieży.Trener wystąpień publicznych, komunikacji i sztuki słowa. Prowadzi szkolenia dla wszystkich tych, którzy mają coś do powiedzenia i chcą robić to skutecznie. Mistrz Polski Przemówień Publicznych. Pisarz, autor bestsellerowych książek motywacyjnych i społecznych dla dzieci i młodzieży sprzedanych do tej pory w prawie dwustu tysiącach egzemplarzy: seria dla młodzieży „Chcę być kimś!” „Galeria bajek. Gallery of fairy tales”, z obrazami Rafała Olbińskiego i przedmową profesora Tonego Buzana, „Zarządzanie marzeniami. / Managing your dreams”, rekomendowaną przez Briana Tracy oraz „Mądrość z Natury”. Zagrał ponad 1400 przedstawień teatralnych na różnych kontynentach.Autor i twórca rozwojowych programów warsztatowych dla dzieci i młodzieży oraz szkoleń i konferencji dla nauczycieli oraz rodziców. W 2013 roku nominowany do Głównej Nagrody za Upowszechnianie Czytelnictwa Polskiej Sekcji IBBY. Ma za sobą ponad 500 spotkań autorskich.

SEKRETY PIĘKNEGO MÓWIENIA (warsztaty dla dzieci) przedstawi TEATR MIEJSKI Z GLIWIC

13 października br. (sobota) o godzina 10:00

STACJA KOŃCOWA: MOWA, czyli POTYCZKI JĘZYKOWE

Po dotarciu do stacji końcowej wyłonione w trakcie warsztatów osoby będą mogły zaprezentować nabyte umiejętności w oparciu o wybrany przez prowadzącego tekst literacki, silnie naznaczony trudnościami pod wzgledem wymowy. Laureat potyczek zaprezentuje zwycicięską mowę na antenie Radia Żory.

13 października br. (sobota) godzina 18:30

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

W ramach projektu POCIĄG DO MOWY funkcjonować będzie Literacko-Językowa Poradnia Rozrywkowa, a w niej:

  • Bezbolesny Językowy Punkt Opatrunkowy - mównica, na której osoby odwiedzający bibliotekę mogą zmierzyć się z przygotowanymi dla nich tekstami.
  • Pokaż Język Językowi - konkurs z nagrodami na najtrudniejszy i najzabawniejszy tekst logopedyczny.
  • Zarazki Literackie: zainfekuj się śmiechem - zdobądź oryginalną zakładkę do książki z humorystycznym tekstem literackim polskich autorów.

Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto zapisać się już teraz. Pytania związane z projektem i zgłoszenia należy kierować pod numer telefonu 32 43 44 584 wew. 26 lub mailem promocja@mbpzory.pl

Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

 

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30