Klasa Kobiet - Anna Cieplak / Wieczór autorski

Utworzono dnia 01.10.2018, 15:12

11.10.2018 , 18:00

Zapraszamy na wieczór autorski z wielokrotnie nagradzaną pisarką, koordynatorką projektów kulturalnych, aktywistką miejską Anną Cieplak w ramach naszego projektu Klasa kobiet. W stulecie prawa wyborczego kobiet, w cyklu Głos kobiet. Spotkanie poprowadzi Adrian Chorębała.

11 października o godz. 18:00, os. Pawlikowskiego PU-13

ANNA CIEPLAK - animatorka kultury, aktywistka miejska i pisarka związana z Krytyką Polityczną. Autorka książek „Zaufanie”, „Ma być czystoi „Lata powyżej zera”. Laureatka Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego Dla Młodych Twórców, Nagrody Conrada za najlepszy debiut literacki 2016 oraz Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za powieść Ma być czysto. Nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia 2017 oraz Nagrody Stypendium im. Stanisława Barańczaka.

W roku 2011 otrzymała wyróżnienie Rektora Uniwersytetu Śląskiego za działalność społeczną na rzecz społeczności lokalnej, natomiast w 2014 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodził ją w dziedzinie nowatorskiej edukacji kulturalnej za "wzmacnianie cieszyńskiej tożsamości lokalnej oraz wypracowanie wzorowych rozwiązań współpracy z wolontariuszami". Rok później, w ramach programu „Aktywność obywatelska” prowadziła warsztaty kreatywnego pisania i zorganizowała działania popularyzujące twórczość Juliana Przybosia.

W książce „Lata powyżej zera” podejmuje temat dorastania. To podróż w przeszłość, w czas dzieciństwa, w którym rozmowy ze znajomymi prowadzono w Gadu-Gadu, zbierano karteczki, czytano BRAVO, zamiast dyskietek pojawiły się płyty CD, a DVD zastąpiło VHS. To opowieść o pokoleniu, które zaczęło wchodzić w okres dojrzewania krótko po roku 2000. Czytając ją można poczuć, jaka ogromna różnica nastąpiła na przełomie 20-30 lat. Autorka zaprasza w podróż do sentymentalności, którą wywołuje za pomocą wspomnień o poszczególnych elementach kultury masowej.

Przejmująca powieść autorki „Ma być czysto opowiada o Polsce, jakiej prawie nie znamy. O brudzie prowincji, gdzie o być albo nie być może zadecydować złośliwa plotka. O dorosłych, którzy są bardziej bezradni niż dzieci i o dzieciach dźwigających odpowiedzialność dorosłych. Lidia Ostałowska napisała o niej: „przekracza granice pokoleń i znosi podziały społeczne”, dostrzegła, że opowiada o współczesnej rodzinie, trudzie dojrzewania i ryzyku opieki.

Głównym wątkiem twórczości Anny Cieplak jest socjalizacja i wychowanie młodzieży. Stąd też to dłuższe opowiadanie, które zostało przygotowane w ramach projektu finansowanego przez Fundację Orange. Sceny z życia Elizy, jej przyjaciół i rodziny stały się ilustracją problematyki bezpieczeństwa w relacjach, nierówności, odpowiedzialności, bezinteresowności i konfliktu w jej publikacji książkowej Zaufanie”.

Adrian Chorębała - kurator, animator kultury, koordynator interdyscyplinarnych projektów, menager Galerii ASP w Katowicach Rondo Sztuki, w którym prowadzi autorski cykl spotkań literackich „Poczytalność”.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.