Dla rodziców i nauczycieli

LEKCJE BIBLIOTECZNE I WYCIECZKI

Zapraszamy do korzystania z propozycji lekcji bibliotecznych.

Wkrótce lista tematów do wyboru.

Grupy, które pragną poznać Bibliotekę od podszewki i zgłębić kulisy pracy bibliotekarza zapraszamy na wycieczki do Biblioteki.

Chęć udziału w zwiedzaniu Biblioteki prosimy zgłaszać do Działu Metodyki i Promocji MBP w Żorach, os. Pawlikowskiego PU - 13, nr tel.: 32 43 44 584, 43 43 197 wew.: 26

Zapraszamy serdecznie!

BIBLIOTECZKA KSIĄŻKOWEGO POGOTOWIA RATUNKOWEGO

Szukaj w Oddziale dla Dzieci

Baza informacji o książkach poruszających trudne tematy poszerzona o zagadnienia związane z problemami wychowawczymi, stosunkami w rodzinie itp.  Baza tworzona jest na podstawie rekomendacji ukazujących się na portalach internetowych poświęconych książkom, przeznaczona dla rodziców, nauczycieli, wychowawców i bibliotekarzy. Inspiracją do powstania Biblioteczki stanowiło założenie, na portalu miastodzieci.pl, Książkowego Pogotowia Ratunkowego.

Polecamy stronę:

miastodzieci.pl/dla_rodzicow/125:ksiazkowe-pogotowie-ratunkowe/

 

Rodzicom, nauczycielom i terapeutom polecamy pomoce metodyczne i dydaktyczne.

 

Materiały dostępne w Dziale Zbiorów Specjalnych

kliknij tutaj

 

Materiały dostępne w Wypożyczalni

kliknij tutaj

 

Materiały dla rodziców małych dzieci

kliknij tutaj

 

GALERIA POD SCHODAMI

W "Galerii pod Schodami", która mieści się w Bibliotece Centralnej na os. Pawlikowskiego prezentowane są prace plastyczne uczestników zajęć w Oddziale dla Dzieci, a także przedszkolaków i uczniów żorskich placówek oświatowych. Serdecznie zapraszamy nauczycieli do zaprezentowania prac swoich podopiecznych, a wszystkich chętnych do podziwiania dziecięcych arcydzieł!

  

 

 BIBLIOTEKARZE DZIECIOM

Bibliotekarze Dzieciom to niepowtarzalne, nieprofesjonalne, ale pełne zaangażowania, humoru i serca inscenizacje teatralne przygotowane dla najmłodszych przez pracowników Biblioteki. Przedstawienia odgrywane są trzy razy w roku, z okazji Tygodnia Bibliotek (w maju), Tygodnia Czytania Dzieciom (w czerwcu), oraz na Gwiazdkę (w grudniu).

 

 

BAJKOWE SPOTKANIA

Spotkania z bajką to zajęcia literacko - plastyczne urozmaicone zabawami ruchowymi, przeznaczone dla dzieci przedszkolnych. Bajkowe Spotkania organizuje Oddział dla Dzieci Biblioteki Centralnej, Filia nr 3, Filia nr 4 i Filia nr 5. Terminy Bajkowych Spotkań dostępne są w "Kalendarium imprez". Informacji udzielają również pracownicy wyżej wymienionych placówek.

ŻORSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Każdego roku w czerwcu, w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom,  odbywa się Żorski Dzień Głośnego Czytania. Wybranego dnia od godz. 10.00 w placówkach bibliotecznych, szkołach, przedszkolach, świetlicach i innych miejscach w mieście odbywa się głośne czytanie fragmentu wybranej książki. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta do udziału w kolejnych Żorskich Dniach Głośnego Czytania dzieciom.

WAKACJE I FERIE W BIBLIOTECE

Każda placówka MBP w Żorach podczas wakacji i ferii proponuje dzieciom i młodzieży kreatywne spędzanie czasu wolnego od nauki. Biblioteka organizuje  zajęcia podczas których uczestnicy korzystają z wielu niezwykłych atrakcji.  Proponujemy spotkania z wartościową literaturą, gry i zabawy ruchowe, łamigłówki, zajęcia plastyczne itp. Drogi rodzicu przyprowadź swoje dziecko do Biblioteki. Każdego roku "Wakacje i Ferie  w Bibliotece" odbywają  się pod innym hasłem, dlatego z nami Wasze dzieci na pewno nie będą się nudzić. Dobra zabawa gwarantowana!

SPOTKANIA AUTORSKIE

Spotkania autorskie to niezastąpiony sposób promocji dobrej książki, ciekawego autora i biblioteki. Dlatego w żorskiej bibliotece kilka razy w roku można przeżyć bliskie spotkania z ulubionym autorem i znakomitą literaturą. W ostatnim czasie Biblioteka gościła: Elżbietę Dzikowską, Joannę Fabicką, Ewę Chotomską, Andrzeja Zimniaka i Zuzannę Celmer. W przyszłości na żorskich miłośników literatury czeka jeszcze wiele niezapomnianych przeżyć związanych z bezpośrednim spotkaniem z literackimi sławami. Zapraszamy do Biblioteki!

 

 

NOC Z ANDERSENEM

Przedsięwzięcie organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej i urodzin H.Ch. Andersena. Biorą w nim udział biblioteki z różnych krajów, organizując w tym samym czasie całonocne imprezy dla dzieci. Motywem przewodnim są baśnie i bajki, a celem – rozbudzenie w dzieciach zainteresowań czytelniczych oraz propagowanie idei głośnego czytania. Oddział dla Dzieci MBP w Żorach organizuje baśniową Noc od 2008 roku, na przełomie marca i kwietnia.

ZAJĘCIA INTERDYSCYPLINARNE

W kalendarzu imprez bibliotecznych znajdują się interdyscyplinarne zajęcia dla dzieci i młodzieży. Wśród naszych propozycji, na które serdecznie zapraszamy nauczycieli i uczniów są "Jesienne Spotkania z..." oraz "Wiosenne Spotkania Literackie". Podczas zajęć uczestnicy poznają sylwetki znakomitych pisarzy i dobrą literaturę. Ponadto wykonują, zróżnicowanymi technikami, prace plastyczne, rozwiązują zadania i łamigłówki oraz uczestniczą w grach i zabawach ruchowych. Więcej informacji o spotkaniach znajduje się w zakładce usługi - projekty edukacyjne.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Każdego roku uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych uczestniczą w "Pasowaniu na czytelnika". Podczas uroczystości pierwszoklasiści poznają zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych, mogą zajrzeć w każdy kąt Biblioteki i poznać kulisy pracy bibliotekarza. Ponadto czekają na nich gry i zabawy oraz oczywiście pamiątkowy dyplom. Serdecznie zapraszamy nauczycieli wraz z podopiecznymi do najbliższej placówki MBP w Żorach. Prosimy o wcześniejsze umówienie się na spotkanie.

 

 

WIECZORY LITERACKO - MUZYCZNE

Z CYKLU "CZYTAM, BO LUBIĘ"

Wieczory literacko - muzyczne to specjalność Filii nr 7. Podczas wieczorów z literaturą czytany jest na role wybrany fragment powieści. Scenografia i oprawa muzyczna stanowią nastrojowe dopełnienienie wieczoru.

Spotkania z cyklu "Czytam, bo lubię" realizowane są we współpracy z nauczycielami i uczniami żorskich szkół muzycznych.

Serdecznie zapraszamy miłośników literatury na wieczorne spotkania z literaturą.

WARSZTATY

Biblioteka organizuje zróżnicowane tematycznie warsztaty. Są wśród nich m.in.: warsztaty drukarskie, papiernicze, florystyczne, decoupage, komputerowe, informacyjne, dotyczące bezpieczeństwa w Internecie itp.

Warsztaty kierowane są do odbiorców z różnych grup wiekowych.

Serdecznie zapraszamy do korzystania z naszych propozycji!

POLECAMY INTERNETOWE CZASOPISMA DLA NAUCZYCIELI:

 

Biblioteka w Szkole

www.bibliotekawszkole.pl/index2.php

Wszystko dla Szkoły

www.wszystkodlaszkoly.pl/wds/index.php

Edukator Zawodowy

www.koweziu.edu.pl/edukator/

Komputer Świat

www.komputerswiat.pl/

Głos Nauczycielski

www.glos.pl/

E - Mentor

www.e-mentor.edu.pl/

National Geographic Polska

www.national-geographic.pl/

Wychowawca

www.wychowawca.pl/

Biologia w Szkole

www.biolog.pl/biologia-w-szkole.php

Edukacja. Internet. Dialog

www.eid.edu.pl/

Lider

www.lider.szs.pl/

Vulcan. Zarządzanie Oświatą

www.vulcan.edu.pl/Strony/default.aspx

Cytat tygodnia:

"Bowiem solidna książka zawsze wskazuje w inną stronę i poza siebie. "

-Bohumil Hrabal - Zbyt głośna samotność


Wszelkie prawa zastrzeżone ©2010 Miejska Biblioteka Publiczna w Żorach
Ostatnia aktualizacja: 2015-03-02

BIP Zory


stat4u

Projekt i realizacja: Leszek Feist