Szkolenie "Kurs na multikulturalizm!" cz. I

W dniach  26.02.- 2.03. 2018 r. w ramach projektu "Migruj do biblioteki", dofinansowanego ze środków Komisji Europejskiej, po raz kolejny gościliśmy bibliotekarzy z Biblioteca Municipal de Arucas - Hiszpania, Gradska knjiżnica Ivan Vidali, Korcula - Chorwacja oraz Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka, Litwa.

Tym razem celem spotkania był „Kurs na multikulturalizm” część 1, w ramach którego odbyły się szkolenia i warsztaty pt. "Zrozumieć cudzoziemca”. Cykl szkoleń rozpoczęliśmy w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu. Przy okazji odwiedziliśmy Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Oświęcimiu. Szkolenia i warsztaty w naszej bibliotece prowadzone były przez trenerkę Agnieszkę Kosowicz, prezes Polskiego Forum Migracyjnego oraz Tomasza Wojtasika, trenera z Regionalnego Ośrodka Metodyczno-Edukacyjnego Metis. Ostatnie szkolenie  odbyło się  w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu i było prowadzone przez Annę Janus, wicedyrektora biblioteki. Odwiedziliśmy także Muzeum Pana Tadeusza, gdzie poznaliśmy wiele szczegółów z życia naszego wielkiego emigranta - Adama Mickiewicza - oraz jego epoki.

Efektem drugiego spotkania w żorskiej bibliotece w ramach projektu „Migruj do Biblioteki” z naszymi partnerami było zrozumienie różnych punktów patrzenia na świat, wielokulturowości, migracji, różnic kulturowych i religijnych, mitów i stereotypów o migrantach, poznanie praktycznych aspektów nauki obcokrajowców języka ojczystego, umiejętności komunikacyjnych oraz projektów adresowanych do migrantów i lokalnej społeczności.