Historie ukryte w słowach

Projekt HISTORIE UKRYTE W SŁOWACH to cykl warsztatów, spotkań, zajęć, wystaw, dyskusji, których celem jest popularyzacja wiedzy literackiej z pogranicza publicystyki, literatury faktu i literatury pięknej oraz przedstawienie specyfiki pracy osób uprawiających zawód reportera, a przede wszystkim jego wybitnych polskich twórców. Projekt został podzielony na trzy bloki tematyczne:

Blok ODKRYWANIE CZŁOWIEKA obejmuje zagadnienia sztuki reportażu. Składa się z:
- warsztatów reportażu dla dorosłych: "Jak pytać, aby nie bolało?" oraz dla młodzieży: "Zawód: reporter";
- warsztatów reportażu radiowego: "Zobaczyć, czego nie widać";
- cyklu lekcji reportażowych skierowanych do młodzieży licealnej;
- spotkań autorskich pt.: "Mistrzowie współczesnego reportażu".

Blok ODKRYWANIE PRAWDY skupia się wokół tematyki reportażu kryminalnego i składa się z:
- gry miejskiej pt.: "Kto zabił Laurę Palmerek?";
- panelu dyskusyjnego pt.: "Jak opisać zbrodnię? Szuka pisania reportażu kryminalnego. Dziennikarstwo śledcze.";
- panelu dyskusyjnego pt.: "Oblicza przemocy";

Blok ODKRYWANIE ŚWIATA przedstawia zagadnienia związane z tematyką różnic w postrzeganiu świata i obejmuje:
- warsztaty reportażu fotograficznego;
- wystawę fotoreportażu pt.: "Ekstrema";
- spotkanie z autorką książki "Jest życie po końcu świata"
- projekcję filmu "Ptaki śpiewają w Kigali".

Działania projektowe zakończy konferencja, która ma na celu podsumowanie wydarzenia oraz prezentację efektów projektu, w tym przedstawienie prac uczestników, relację z przeprowadzonych warsztatów i zajęć.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki.