Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Pociąg do mowy - projekt językowy

Utworzono dnia 10.08.2018

22 września 2018 do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach wjedzie POCIĄG DO MOWY. Należy zabrać ze sobą bagaż podręczny: ciekawość i pociąg do języka ojczystego.  Maszynistami będą profesjonaliści, a zatem nasz pociąg z pewnością się nie wykolei! Na stacji końcowej czeka nagroda - sprawny i gotowy aparat wymowy. Już od dziś możesz nabyć bezpłatny bilet do Twojej tożsamości językowej. Pamiętaj: Kiedy mówisz, wiem, gdzie przynależysz.

Projekt POCIĄG DO MOWY to projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach, który ma na celu zainteresowanie uczestników komponentami wpływającymi na poprawną mowę, począwszy od prawidłowego oddychania, poprzez emisję głosu, dykcję, kulturę wypowiedzi, skończywszy na komunikacie językowym, który stanowi prezentację człowieka w kontakcie z innymi ludźmi. Formuła pociągu, z podziałem na stacje-etapy, ma na celu uświadomienie uczestnikom, że prawidłowa mowa to efekt korelacji poszczególnych składowych. Projekt składa się z cyklu warsztatów prowadzonych przez profesjonalistów, podzielonych na poszczególne etapy (dni), zwane STACJAMI. Forma warsztatów zakłada zaangażowanie odbiorcy, zabawę, inspiruje i zachęca do pracy nad mową. 
 
Zajęcia będą prowadzone na czterech różnych poziomach - młodzież z klas VII-VIII, młodzież szkół średnich oraz dorośli; są także zajęcia przeznaczone dla dzieci (szczegóły poniżej). Można zapisać się na pojedyncze stacje.
 
Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych 2018"
 

PROGRAM WYDARZEŃ W RAMACH PROJEKTU POCIĄG DO MOWY

STACJA ODDECH - na tej stacji uczestnicy zapoznają się z techniką świadomego oddychania-pranajamą, zwrócimy uwagę na nieprawidłowe wzorce oddechowe, które niekorzystnie wpływają na nasze ciało i umysł. Oddech to życiodajna siła, której nie można lekceważyć, dlatego poświęcimy mu trochę czasu i nauczymy się prawidłowo oddychać.

22 września (sobota) br. w godzinach: 11:00 - 12:00 młodzież z klas VII-VIII;  12:00 - 13:00 młodzież szkół średnich; 13:00 - 14:00 dorośli

Prowadzący: Małgorzata Kubica - certyfikowany nauczyciel metody lyengara, praktykuje jogę od prawie 20 lat, właścicielka Studio Jogi AHIMSA w Żorach. Nieustająco doskonali swój warsztat u nauczycieli w kraju oraz zagranicą. Swoją pasją i doświadczeniem dzieli się z licznym gronem współtowarzyszy na macie, nie tylko w Żorach, lecz także w innych miastach. Zwolenniczka zdrowego stylu życia i pracy nad sobą.


Na STACJI GŁOS zajmiemy się higieną głosu, eliminowaniem złych nawyków, ćwiczeniami fonacyjnymi oraz przyjrzymy się walorom estetycznym głosu.

29 września (sobota) br. w godzinach: 10:00 - 11:30 młodzież klas VII-VIII; 11:30 - 13:00 młodzież szkół średnich; 13:30 - 15:00 dorośli

Prowadzący: Dominika Płonka - trener wokalny, wokalistka, flecistka, pedagog. Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, studium realizacji dźwięku w Krakowie. Certyfikowany nauczyciel śpiewu, mentor i członek zarządu ds. Europy w amerykańskim stowarzyszeniu nauczycieli śpiewu International Voice Teachers Of Mix.


Na STACJI DYKCJA skupimy się na poprawnej artykulacji, poznamy różne ćwiczenia dykcyjne, intonacyjne oraz zatrzymamy się nad tempem swojej mowy i prawidłową akcentacją.

6 października (sobota) br. w godzinach: 11:00 - 12:00 młodzież klas VII-VIII; 12:00 - 13:00 młodzież szkół średnich; 13:00 - 14:00 dorośli

Prowadzący: Malwina Kożurno - znakomita lektorka, osoba o doskonałej dykcji i niepowtarzalnym głosie, którą można usłyszeć miedzy innymi w audiobookach z powieściami dla dzieci autorstwa Renaty Piątkowskiej, a także w Programie III Polskiego Radia.


STACJA KULTURA to przystanek, na którym oswajamy tremę, pracujemy z mikrofonem, panujemy nad wypowiedzią, ruchem i postawą ciała.

13 października (sobota) br. w godzinach: 11:00 - 13:00 młodzież klas VII-VIII; 13:30 - 15:30 młodzież szkoł średnich; 16:30 - 18:30 dorośli

Prowadzący: Michał Zawadka - mówca inspiracyjno-motywacyjny, członek Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Założyciel Mind&Dream, pierwszego i jedynego wydawnictwa w Polsce, ukierunkowanego na rozwój osobisty i społeczny dzieci i młodzieży. Trener wystąpień publicznych, komunikacji i sztuki słowa.  Mistrz Polski Przemówień Publicznych. Pisarz, autor bestsellerowych książek. Zagrał ponad 1400 przedstawień teatralnych na różnych kontynentach. W 2013 roku nominowany do Głównej Nagrody za Upowszechnianie Czytelnictwa Polskiej Sekcji IBBY.


MOWA KOŃCOWA, czyli POTYCZKI JĘZYKOWE

Po dotarciu do stacji końcowej, wyłonione w trakcie warsztatów osoby, będą mogły zaprezentować nabyte umiejętności w oparciu o wybrany przez prowadzącego tekst literacki, silnie naznaczony trudnościami pod względem wymowy. Laureat potyczek zaprezentuje zwycięską mowę na antenie Radia Żory.

13 października br. (sobota) godzina 18:30


WYDARZENIA DLA DZIECI:

SPOTKANIE AUTORSKIE z Joanną Krzyżanek - pisarką, twórczynią kilkudziesięciu atrakcyjnych wydawnictw dla dzieci, które w sposób przystępny i zabawny przybliżają najmłodszym zawiłości nie tylko ojczystej mowy, ale i wymowy ( m.in. przezabawne książki dla najmłodszych o Cecylce Knedelek, Lamelii Szczęśliwej i Kurze Adeli).

12 października br. (piątek) o godz.10:00 i 12:00

SEKRETY PIĘKNEGO MÓWIENIA (warsztaty dla dzieci) przedstawi TEATR MIEJSKI Z GLIWIC

13 października br. (sobota) o godzina 10:00


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

W ramach projektu POCIĄG DO MOWY funkcjonować będzie Literacko-Językowa Poradnia Rozrywkowa, a w niej:

  • Bezbolesny Językowy Punkt Opatrunkowy - mównica, na której osoby odwiedzający bibliotekę mogą zmierzyć się z przygotowanymi dla nich tekstami.
  • Pokaż Język Językowi - konkurs z nagrodami na najtrudniejszy i najzabawniejszy tekst logopedyczny.
  • Zarazki Literackie: zainfekuj się śmiechem - zdobądź oryginalną zakładkę do książki z humorystycznym tekstem literackim polskich autorów.

Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego warto zapisać się już teraz. Pytania związane z projektem i zgłoszenia należy kierować pod numer telefonu 32 43 44 584 wew. 26 lub mailem promocja@mbpzory.pl.
Przy zapisie prosimy o podanie imienia, nazwiska, grupy wiekowej i określenia, które warsztaty Państwa interesują.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne.

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30