Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Głos kobiet - Panel dyskusyjny

Utworzono dnia 09.10.2018

Zapraszamy na panel dyskusyjny z cyklu Głos kobiet z udziałem wspaniałych kobiet, pisarek i dziennikarek: Beaty Chomątowskiej, Sylwii Frołow i Katarzyny Kubisiowskiej w ramach naszego projektu Klasa kobiet. W stulecie prawa wyborczego kobiet.

24 października o godz. 18:00 os. Pawlikowskiego PU-13

BEATA CHOMĄTOWSKA, pisarka i dziennikarka, założycielka Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów. Pracowała jako dziennikarka w krakowskim „Dzienniku Polskim”, „Pulsie Biznesu”, „Rzeczpospolitej”. Obecnie stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”, a także „Gazetą Stołeczną” (warszawskim dodatkiem do „Gazety Wyborczej”). Autorka książek: Stacja Muranów, Pałac. Biografia intymna, Lachert i Szanajca. Architekci awangardy oraz Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie.

W 2016 roku została nominowana do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii edycja warszawska za książkę Pałac. Biografia intymna. Beata Chomątowska jako pierwsza spogląda na Pałac Kultury i Nauki oczami ludzi, którzy związali z nim życie. Odkrywa dramatyczne losy architektów - braci Sigalinów, opowiada o „poślubionej” gmachowi kronikarce, o samobójcach skaczących z 30. piętra i ludziach piszących listy do „Drogiego Pałacu” niczym do starożytnego bóstwa.

Za Stację Muranów otrzymała nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej oraz była nominowana do Nagrody im. Jerzego Turowicza i Gwarancji Kultury. To opowieść o jedynym osiedlu mieszkaniowym wzniesionym na gruzach i z gruzów dawnego getta. Architektoniczna utopia, której twórcy czerpali z modernistycznych wzorców i socrealistycznych ideałów.

SYLWIA FROŁOW, autorka biografii Dzierżyński. Miłość i rewolucja kontrowersyjnej opowieści o Żelaznym Feliksie, zawierająca niepublikowane listy Dzierżyńskiego do rodziny i przechwycone przez służby państwowe miłosne wyznania. To także autorka dwóch powieści: Spojrzenia oraz I dusza, i seks. Na co dzień pracuje w "Tygodniku Powszechnym", pełniła funkcję sekretarza prof. Jerzego Pomianowskiego.

Dzierżyński. Miłość i rewolucja zawiera nigdy nie publikowane listy Dzierżyńskiego do rodziny oraz miłosne wyznania adresowane do kochanek - przechwycone przez państwowe służby w obawie przed skandalem, ukryte na kilkadziesiąt lat w ściśle tajnych archiwach moskiewskich.

Spojrzenia to wyrazista diagnoza społeczna. Autorka z pasją opisuje ważne sprawy dotyczące nas wszystkich. Mówi o marzeniach i rozczarowaniach, potrzebie miłości i wiary w porządek świata,potrzebie sporów o sens życia.

KATARZYNA KUBISIOWSKA, dziennikarka działów kultura i reportaż „Tygodnika Powszechnego”, autorka książek Rak po polsku i biografii Jerzego Pilcha Pilch w sensie ścisłym. Współautorka Panoramy kina najnowszego. 1980–1995. Leksykon oraz Lektur na ekranie, czyli małego leksykonu adaptacji filmowych.

Rak po polsku jest rozmową z Justyną Pronobis-Szczylik, psychoonkolożką oraz z jej mężem profesorem Cezarym Szczylikiem, onkologiem. To książka o determinacji i pokonywaniu przeciwności losu, a także o uwikłaniu polskiej nauki w politykę.

Pilch w sensie ścisłym to kontrowersyjna, pierwsza biografia, która powstała z Pilchem i wbrew Pilchowi, obdziera go z fikcji, by pokazać całą prawdę. Bestsellerowy pisarz skrył za zasłoną literackiej fikcji wiele tajemnic. Czasem czarujący i uroczy, czasem zimny i niedostępny.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30